Moğolistan'da Müslümanlar

 

Moğolistan ve Müslümanlar

Moğolistan’da toplam nüfusun yüzde beş kadarı Müslüman, bunların büyük çoğunluğu başkente bin sekiz yüz kilometre uzaklıkta Kazakistan’a yakın bölge olan Bayan Ölgi’de yaşıyorlar. Başkent Ulanbatur’da yaşayan Müslümanların oranı belki de yüzde biri bile bulmaz. Başkentte yaşayan Müslümanlar dinlerini unutmuşlar. Kelimei Şehadeti dahi bilmiyorlar. İslamın İbadet ve inanç konuları hakkında kendilerine hiçbir bilgi verilmemiş. Müslüman halkın hemen hemen tamamı kazak halkından oluşuyor. Moğollardan müslüman olanlar pek yok. Hoton denilen bir gurup var, bunlara Müslüman olan Moğollar deniliyor. Müslümanlar geçmişte yaşadıkları bir takım kısıtlamalardan dolayı dinleri ile irtibatları kesilmiş. Öyle zaman olmuş ki, müslümanlar İslami usullere göre cenazelerini bile kaldıramamışlar. Kurban, Hac, Namaz, Zekat gibi konular Moğolistan müslümanlarının çok yabancı olduğu kavramlardır. Ulanbatur'da yaptırdığımız camiye gelen yaşlı kadın ve erkek müslümanlar göz yaşları içerisinde teşekkür ve dualarını ederken, Çocuklarının kurtulduğunu söylüyorlardı. Artık namaza başlayacağız diyorlardı. Ama nasıl namaz kılacaklarını da bilmiyorlardı.

Burada Müslümanların dinlerini öğrenmelerine yönelik bir takım çalışmalar olsa da İslamı anlatan kazakça ve Moğolca yazılmış eserleri bulmak çok zor. Hele hele Moğolca Allah’ı anlatan hiç bir kitap bulunmuyor. Müslümanların bu sahada çalışma yapma zorunluluğu var. Hem de zaman geçirmeden...

mslmn.jpg

Budist Rahibinin karşısında oturan şahıs Kazak bir müslüman. Ulanbatur'da iş adamı.  Güya işlerinin rast gitmesi için Budist Rahibinden medet bekliyor. Kendisinden bu durumu dinledikten sonra Kelimei Şehadet söylemesini isteyince "bilmiyorum" demesi, Sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunu hatırlattı...

Moğolistan’da İslam Algısı

Lal Çaşin (Lal Şaşın)

Bu kelime Moğolistan’da yaşayan moğol halkın “İslam dini” için kullandığı bir kavramdır. “Lal Çaşin” (Lal şaşın): Şaşın kelimesi Moğolcada “din” demektir. Lal (veya Lalin şeklinde kullanıldığı da oluyor) kelimesi ise: Çok katı, terörist, öldürücü, hayat hakkı tanımayan din, batıl din anlamlarına geliyor.

Mogolistan televizyonları bile bu kelimeyi haber bültenlerinde ve diğer programlarında kullanıyor. Bu kelimenin kullanılmasına sebep ise Amerika, Rusya, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin uyguladıkları kültür emperyalizmi ve misyonerlik faaliyetleridir. Bilinen bazı isimleri kullanarak sürekli İslam aleyhinde propagandalar yaparak Moğolların zihnine terörizmi çağrıştıran “Lal Çaşin” kavramını yerleştirmişler. Zaman zaman görsel ve yazılı basında Bazı müslümanları ön plana çıkararak, dişlerini çıkarmış etrafa ısırmak için saldıran bir hayvan şekinde tasvir ettiklerini burada yaşayan müslümanlardan dinledim. Diyanetin koordinatörü olarak Moğolistanda bulunan arkadaşımız, İngilizce kursuna giderken sen nerelisin diye soran kurs arkadaşına Türkiyeli ve müslüman olduğunu söyleyince hiç tereddütsüz ve şiddetli bir ses tonuyla “müslümanlar teröristtir” ifadesini kullanıyor. İki yıl önce Moğol hükümetinin müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kazakistan’a yakın bir bölge olan Bayan Ölgi’ye tanklarını ve askerlerini yığması da İslam aleyhinde yapılan bu türden propagandaların sonucu olsa gerek..

mslmn3.jpg

 İslami kaynakların okunmasının yasak olduğu dönemlerde toprağa gömülerek saklanmış bir Kur'an-ı Kerim

mslmn4.jpg

 

© 2012 Moğolistandabiriz
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: INVIVA - Yazılım: CM Bilişim